Maaküte ehk maasoojuspumbad

Maaküte – süsteemi tööpõhimõte hõlmab soojuspumpade kasutamist. Need töötavad vastavalt klassikalisele Carnoti tsüklile, võttes külma soojuskandja soojust (maa) ja saades vastutasuks maja sisemise küttesüsteemile kuni 50 kraadini soojendatud vedeliku voolu.

Maakütte süsteemi kasutegur on üle kõrge, kuna maa praktiliselt alla 0 kraadi ära ei külma. See tähendab – maakütte süsteemi soojuspump töötab 90% ideaal arvutuslikel tingimustel. Tava inimesele aru saamiseks  – see on seadme passis toodud COP – soojuspumba kasutegur.

Maakütte soojuspumba eluiga on pikk, töö on stabiilne ja autonoomne.

Maaküte koosneb kolmest kontuuris:

  1. Maakollektor ehk maakontuur
  2. Kompressoriga kontuur ehk soojuspump
  3. Maja küttekontuur

Kollektor asub sügavalt maa all. Kollektoris ringlev soojuskandja annab oma soojust soojuspumba külmaainele. Külmaainete üks tähtsamateks omaduseks – nad keevad suhteliselt madalate temperatuuride juures ka negatiivsete kraatide juures. Aurusti ülesandeks on ümbritseva pinnase soojusenergia neelamine. Külmaaine transportimiseks kasutatakse kompressor.

Kompressor imeb külmaaine, surub kokku ja suunab kondensaatorisse, kus ta veeldub ja annab oma soojust maja küttesüsteemi kontuurile.